Pariz, 24. srpnja 2024. - Prije nego li francuski predsjednik Emmanuel Macron izgovori rečenicu - „Proglašavam Igre XXXIII. olimpijade otvorenim“, rijeka Seine, glavni gradski plovni put, zamijenit će tradicionalnu stazu, a pristaništa će služiti kao tribine za gledatelje.
Umjesto uobičajenih prizora sportašica i sportaša koji koračaju atletskom stazom, sudionici i gledatelji uživat će u živahnoj riječnoj povorci kroz srce francuske prijestolnice.
Nakon brojnih testova, uključujući i kupanje u Seini pariške gradonačelnice Anne Hidalgo, u Parizu je sve spremno na svečanost koja onda više nije - mimohod. Možda prije - mimoplov.
Prije 104 godine je prvi put u povijesti olimpizma, barem modernog doba, upriličen mimohod natjecatelja ili sportaša na otvaranju Igara. Bilo je to u belgijskom Antwerpenu 1920. godine.
Od tada pa sve do doslovno danas, svečanost otvaranja se načelno nije odveć razlikovala, jedna od druge.No, ono što je apsolutno svima bilo jedinstveno jest mjesto održavanja svečanosti otvaranja, kao i zatvaranja u konačnici. Na stadionu! Tako je bilo sve do Pariza 2024. godine.
Glavni francuski grad i Igre 2024. u njemu, ući će u povijest kao prve ljetne olimpijske igre na kojima će se svečanost otvaranja održati izvan stadiona. Francuzi su se dosjetili nečeg ne samo inventivnog, nego i vrlo atraktivnog. Nemjerljivo atraktivnijeg, boljeg od svih dosadašnjih.
No, vratimo se ceremoniji plovidbe sportaša-olimpijaca. Predviđeno je gotovo 100 brodova. Veći od 203 nacionalna olimpijska odbora imat će vlastite brodove, dok će manji dijeliti plovila. Svi hrvatski sportaši i sportašice, koji uslijed obveza i daljine smještaja, mognu nazočiti događaju - trebali bi biti na jednom brodu.
Cjelokupnu je svečanost osmislio i potpisao Thomas Jolly, kazališni redatelj, umjetnički direktor svečanosti Olimpijskih i Paraolimpijskih igara u Parizu 2024. Iako su detalji pod velom tajne, predstava obećava veličanstvenu mješavinu tradicionalnih i modernih elemenata, odražavajući raznolik kulturni krajolik Francuske.
Po pristizanju na Trocadero, predviđen je mimohod zastava, a hrvatski će stijeg zajednički nositi Barbara Matić (judo) i Giovanni Cernogoraz (streljaštvo). Još jedan od, uvjetno rečeno, noviteta. Naime, od Tokija 2021. državni stijeg u pravili nose dvoje sportaša - žena i muškarac. Jasno, ukoliko neka država ima više od jednog predstavnika i onda još ako ima i muške i žene. Prije tri godine u Japanu su hrvatski barjak nosili Sandra Perković i Josip Glasnović.
Spektakl je zajamčen, kao i nezaboravan doživljaj svim sudionicima te milijardama gledatelja pred malim i malo većim ekranima. (hoo/db)