U Dubrovniku održana Međunarodna konferencija Women 4 Sport: Empowering Dialogue, Advancing Impact o jačanju uloge žena u sportu

11.12.2024 u 08:12
Podjeli na:
imageFoto: HOO (Tonči Vlašić)

Dubrovnik, 10. prosinca 2024. - Kroz panele Uspjeh u sportu vs uspjeh u profesiji i Sport kao cjeloživotni izbor, u Dubrovniku je održana Međunarodna konferencija Women 4 Sport: Empowering Dialogue, Advancing Impact (osnaživanje dijaloga, unaprjeđenje utjecajnosti).

Konferenciju je organizirao Hrvatski olimpijski odbor u sklopu projekta Women 4 Sport, u kojem je partner, uz nacionalne olimpijske odbore Albanije, Crne Gore i Slovenije, Verlab Institut i Bravo BiH te koordinatora projekta, Olimpijski odbor Bosne i Hercegovine.

Cilj konferencije je podržati ključne smjernice projekta u promicanju ravnopravnosti spolova na vodećim i upravljačkim pozicijama unutar sustava sporta, unaprijediti razumijevanje postojećih kulturoloških prepreka te povećati ulogu žena u sustavu sporta u skladu s propisima i praksom Europske unije, a realizirana je kroz dva vrlo zanimljiva i sadržajna panela.

U prvom panelu, pod nazivom Uspjeh u sportu vs uspjeh u profesiji, sudjelovale su Barbara Matić, olimpijska pobjednica u džudu, Morana Paliković Gruden, predsjednica Komisije za ravnopravnost spolova HOO-a, Zina Urlić, predsjednica Odbojkaškog saveza Dubrovačko-neretvanske županije i Marija Anzulović, bivša hrvatska odbojkaška reprezentativka, danas instruktorica u Zagrebačkom odbojkaškom savezu, uz voditeljicu panela Teu Rožman Svedrović.

- Put od sportašice do pozicije u nekom upravljačkom dijelu kluba ili saveza još je uvijek teško vidljiv. U Hrvatskoj je za sada zadovoljavajućih 40 posto žena na upravljačkim pozicijama što se tiče sportskih klubova i saveza. Nažalost, još ne postoji sustav koji će bivšu sportašicu tako brzo gurnuti da ostane u sportu kao trenerica, sutkinja ili kao predsjednica kluba ili saveza. Taj put je pun prepreka. Sreća da se vremena mijenjaju, kaže Morana Paliković Gruden.

U svladavanju spomenutih prepreka zasigurno će pomoći i Barbara Matić, koja je nakon osvajanja olimpijskog zlata u Parizu preuzela dužnost dopredsjednice Hrvatskog olimpijskog odbora i predsjednice HOO-ove Komisije sportaša.

- Za sada sve stignem. I trenirati i odlaziti na sastanke i boriti se za prava sportašica. Stigla sam završiti i fakultet elektrotehnike i strojarstva. Bilo je, istina, trenutaka kada zbog treninga nisam mogla otići na neki sastanak, rekla je najbolja hrvatska džudašica. 

Tema drugog panela bila je Sport kao cjeloživotni izbor. Sudjelovale su Klaudija Bubalo, direktorica Rukometnog kluba Lokomotiva, Sunčica Bartoluci, profesorica na Kineziološkom fakultetu u Zagrebu, Iva Todorić, košarkašica Raguse, i Lada Rojc, instruktorica FIFA-e, uz voditeljicu Miju Baćić.

- Zanimljivo je da na Kineziološkom fakultetu imamo više upisanih studenata nego studentica, ali što se tiče omjera profesora, podjednak je broj muškaraca i žena, naglasila je Sunčica Bartoluci.

Sudionice panela su istaknule brojne beneficije koje donosi bavljenje sportom, kao i prednosti koje sporske navike i vještine mogu donijeti u kasnijoj profesionalnoj karijeri, a nazočni su mogli čuti i brojna pozitivna i negativna iskustva panelistica kada je riječ poziciji žena u sportu. 


Sve su panelistice na kraju prihvatile i potpisale zaključke konferencije:

„U najboljem je interesu sportskih organizacija i nacionalnih olimpijskih odbora da što više sportaša i nakon sportske karijere djeluje u sportu. Da bi to bilo moguće treba osigurati mogućnost cjeloživotnog školovanja i obrazovanja za sve dionike u sportu - sportašice, trenerice, sutkinje i administrativno osoblje, kao i stvoriti sustav koji će prepoznati i uključiti prema kvalificiranosti i stupnju obrazovanja naknadno stečena znanja. Vrlo je važno osigurati djelotvoran sustav u kojem će sportašice, trenerice, sutkinje i administrativno osoblje dobiti priliku općenitog i dodatnog obrazovanja potrebnog za rad u sportu novih mogućnosti.“