Rijeka, 5. rujna 2023. - U 84. godini života u Rijeci je preminuo Frane Nonković, srebrni vaterpolski olimpijac s Igara u Tokiju 1964. godine.
Rijeka, 5. rujna 2023. - U 84. godini života u Rijeci je preminuo Frane Nonković, srebrni vaterpolski olimpijac s Igara u Tokiju 1964. godine.
Rođen je 25. travnja 1939. godine u Metkoviću. Školovao se u Zadru, a Fakultet za fizičku kulturu (smjer plivanje i vaterpolo), završio je u Zagrebu. Vaterpolo je počeo igrati u Plivačkom klubu Jedinstvo iz Zadra, današnjem Vaterpolskom klubu Zadar. Potom je igrao za dubrovački Jug, zatim kratko za Crvenu Zvezdu iz Beograda, da bi veći dio karijere proveo u Vaterpolskom klubu Primorje iz Rijeke.
Zadarski vaterpolo bio je nepresušni izvor darovitih igrača i da je bilo boljih uvjeta, zasigurno bi bio u vrhu kvalitete u bivšoj državi. Neki vrsni igrači su prestajali igrati, novi su dolazili. Godine 1957. posebno se nametnuo 18-godišnji Frane Nonković. Uvršten je u juniorsku reprezentaciju Jugoslavije te je nastupio u Rimu protiv Italije. Frane se vrlo brzo razvio u vrhunskog igrača i sljedeće dvije godine, do odlaska u Dubrovnik, bio je nositelj igre Jedinstva. Stoga je Nonković vrlo rano, još kao junior, počeo igrati za prvu momčad Zadrana i jedan je od najzaslužnijih što je Jedinstvo 1958. godine na prvenstvu u Bjelovaru osvojilo prvo mjesto u Hrvatskoj. Isti uspjeh postignut je i 1959. godine na Hvaru.
Bila je to posljednja sezona Frane Nonkovića u kapici svog matičnog kluba Jedinstva iz Zadra. Završio je gimnaziju i prihvatio poziv dubrovačkog Juga, gdje ga je preporučio bivši trener i igrač Jedinstva, Dubrovčanin Ante Baica.
- Nakon odlaska iz Zadra, u vaterpolu sam bio još dugo, no dani provedeni na Kolovarama ostali su nezaboravni. Bili smo sjajna klapa, pravi prijatelji, svi skloni šali i veselju. Zapravo, druženje nam je bilo na prvom mjestu, a plivanje usputno. Kod vaterpola je bilo ozbiljnije... Nakon odlaska iz Jedinstva, pet sam godina igrao u Jugu, zatim prešao u Rijeku, najprije kao igrač, a poslije 11 godina, i kao trener Primorja. U dugom igračkom razdoblju 70 puta sam nastupio za reprezentaciju Jugoslavije - izjavio je Frane o svojoj sportskoj karijeri.
Frane Nonković je na Europskom prvenstvu u Leipzigu 1962. godine osvojio srebrnu medalju, a 1963. godine na Mediteranskim igrama u Napulju zakitio se također srebrom.
Najveći uspjeh u dugogodišnjoj karijeri postigao je na Olimpijskim igrama 1964. godine u Tokiju, gdje je bio član reprezentacije Jugoslavije koja je osvojila srebrnu medalju.
Olimpijske doprvake iz Tokija u sastavu Jugoslavije sačinjavali su gotovo sve Hrvati, osam od njih 11. Bili su to: Ozren Bonačić, Zoran Janković, Anton Nardelli, Frane Nonković, Vinko Rosić, Karlo Stipanić, Zlatko Šimenc i Ivo Trumbić. U reprezentaciji su još bili Mirko Sandić, Milan Muškatirović i Božidar Stanišić, a izbornik je bio Boško Vuksanović.
Kada se oprostio od aktivnog igranja, Frane Nonković je prešao na trenersku klupu. Vodio je vaterpolske klubove Solaris iz Šibenika i Primorje iz Rijeke. S oba je kluba stigao do finala Kupa pobjednika kupova, i to - sa Solarisom 1976., a s Primorjem 1981. godine.
Za svoj sportski rad Frane Nonković je dobio niz priznanja, a među inima i ono Hrvatskog vaterpolskog saveza te Sportskih saveza Zadra, Dubrovnika i Rijeke.
Nakon niza odličnih rezultata u Primorju, Nonković je postao predsjednik Stručne komisije Vaterpolskog saveza Hrvatske. Od 1987. bavi se suđenjem te poslije postaje delegat i kontrolor. Jedan je od osnivača Vaterpolskog saveza Primorsko-goranske županije.
Ovaj vrsni vaterpolist i vaterpolski trener prošao je, u pravom smisli riječi, cijeli sportski put - iz malog kluba, male vaterpolske sredine, preko I. lige i većih vaterpolskih centara pa do medalja na Europskom prvenstvu, Mediteranskim igrama i, što je najvažnije, na Olimpijskim igrama - u Tokiju 1964. godine.
Posljednji ispraćaj vaterpolskog olimpijca Frane Nonkovića bit će u petak 8. rujna u 12.30 na groblju Kozala u Rijeci. (hoo/jg)
Predsjednik Hrvatskog olimpijskog odbora Zlatko Mateša i glavni tajnik Siniša Krajač uputili su brzojav sućut obitelji legendarnog hrvatskog olimpijca:
Poštovana obitelji Nonković,
draga Vesna,
dragi Dubravko i Teo,
uvijek nas neizmjerno rastuže vijesti o odlascima velikih sportskih legendi, a jedna od takvih bio je vaš i naš Frane. Iznimnom sportskom karijerom ostavio je dubok trag u hrvatskom vaterpolu, a kao srebrni olimpijac zadobio je i trajni vijenac sportske slave. U ime hrvatske olimpijske obitelji i osobno ime primite izraze najdublje sućuti!