U 81. godini preminuo Josip Čorak, srebrni hrvački olimpijac iz Münchena 1972.

28.11.2023 u 08:11
Podjeli na:
imageFoto: HHS

Zagreb, 28. studenoga 2023. - U Zagrebu je u 81. godini preminuo legendarni hrvač, srebrni olimpijac iz Münchena 1972. Josip Čorak. 

Rođen je 14. lipnja 1943. u Rastoku kod Gospića. Hrvanjem se počeo baviti relativno kasno, 1958. godine u Hrvačkom klubu Partizan iz Gospića.  

Na pitanje zašto se opredijelio baš za hrvanje, Čorak bi odgovorio:  

- A kojim bih se sportom bavio kada sam iz Like? Hrvanje je neka vrsta našeg tradicionalnog sporta. Bacanje kamena s ramena i hrvanje su dio našeg folklora, narodne baštine. Hrvanje je uostalom čovjekov prirodni poriv. Pogledajte samo djecu. Prva dječja nadmetanja su upravo u tome - tko će koga nadvladati i srušiti na zemlju. Hrvanje je kao sport samo nastavak prirodnog poriva „uokvirenog“ pravilima.  

Nakon prvih hrvačkih borbi, Čorak je za matični klub registriran 1959. godine:

- Bio sam izuzetno jak i prirodno nadaren i želio sam se ozbiljnije posvetiti nekom sportu. Privlačio me je jedan tada vrlo dobar klub, Željezničar iz Karlovca. Godine 1960. spakirao sam nešto stvari u torbicu, skupio ono nešto malo dinara i sjeo u vlak za Karlovac. Umoran i gladan zaspao sam, a probudilo me je tek svjetlo zagrebačkog kolodvora. Valjda je sudbina odlučila da postanem i ostanem građanin ovog grada. Dva dana sam obilazio grad, spavajući na klupi zagrebačkog parka Zrinjevac. Drveće i zelenilo Zrinjevca neodoljivo me podsjećalo na rodnu Liku. Osjećao sam se kao kod kuće. A onda sam slučajno sreo jednog poznanika koji je trenirao u Lokomotivi. Pozvao me da odem s njim na trening, što sam objeručke prihvatio i postao lokomotivaš. Za mene se tada zainteresirala Prvomajska. Gotovo da sam potpisao pristupnicu. A onda sam sreo prijatelja koji je hrvao za Sljeme. Pitao me, što ću u Prvomajskoj jesti, valjda - željezo!? A, Sljeme je nudilo smještaj u samačkom hotelu i obilje kobasica. Nisam se dugo premišljao, ovo posljednje je prevagnulo.  


Godine 1966. Josip Čorak osniva u Zagrebu Hrvački klub Lika, u kojem od osnutka djeluje najprije kao natjecatelj, trener i voditelj struke. Čak 11 puta bio je prvak Jugoslavije u kategorijama od 97 do 100 kilograma u poluteškoj kategoriji grčko-rimskim načinom. 

Osvajao je medalje na Mediteranskim igrama, a ima i dvije medalje s europskih prvenstava. Na EP-u 1969. u Modeni osvojio je zlatnu medalju grčko-rimskim načinom u poluteškoj kategoriji. U istoj disciplini osvojio je brončanu medalje u Istočnom Berlinu 1970. godine. 

Krunu karijere Josip Čorak ostvario je 1972. godine na Olimpijskim igrama u Münchenu, gdje je u svojoj disciplini osvojio srebrnu medalju.

Od 1976. dugi niz godina godine radio je kao hrvački trener. Hrvački klub Lika na čelu s Josipom Čorkom godine 1971. i 1975. osvaja Kup europskih prvaka.

U razdoblju od 1994. do 2005. godine 11 puta je osvajao zlatne medalje na svjetskim hrvačkim prvenstvima za veterane grčko-rimskim i slobodnim načinom, po čemu je i svjetski rekorder.

Josip Čorak kontinuirano je bio prisutan u društvenom životu grada Zagreba. U dva mandata bio je zastupnik Gradske skupštine Grada Zagreba, a u vrijeme Domovinskog rata inicirao je velik broj humanitarnih akcija. U razdoblju od 2000. do 2006. godine obnašao je dužnost zamjenika pročelnika u Gradskom uredu za obrazovanje, kulturu i sport. Obnašao je i dužnost direktora tvrtke za upravljanje gradskim objektima. Godinama je bio aktivan i u Hrvatskom olimpijskom odboru. 

Predsjednik Republike Hrvatske odlikovao ga je odličjem Red Danice hrvatske s likom Franje Bučara, a 2010. godine dobio je Državnu nagradu za sport „Franjo Bučar“ za životno djelo. Proglašen je sportašem 20. stoljeća u Ličko-senjskoj županiji. 

Josip Čorak je zasigurno učinio najviše za razvoj ovog sporta u Hrvatskoj. Bio je jedan od inicijatora osnivanja hrvačkih škola i kampova kroz koje su prošli mnogi kasniji, kvalitetni hrvači. Njegovom zaslugom udareni su čvrsti temelji za razvoj hrvačkog sporta u Hrvatskoj, takvi da i danas daju rezultate. (hoo/jg)


Komemorativni skup održat će se u ponedjeljak (4. prosinca) u 11 sati u prostorijama HK Lika u Zagrebu (Trg žrtava fašizma 3), a posljednji ispraćaj Josipa Čorka bit će istoga dana s početkom u 14 sati u Velikoj dvorani krematorija na zagrebačkom groblju Mirogoj.


Predsjednik Hrvatskog olimpijskog odbora (HOO) Zlatko Mateša i glavi tajnik Siniša Krajač uputili su brzojav sućuti članovima obitelji preminulog olimpijca:


Poštovana obitelji Čorak,


s velikom tugom primili smo vijest o Josinu odlasku. Kao sportaš, olimpijac, trener, ali i svestrani djelatnik, ostavio je dubok trag u hrvatskom sportu, na čemu smo mu iznimno zahvalni. U ime hrvatske olimpijske obitelji i osobno ime primite izraze najdublje sućuti!