SAŽETAK 4. DANA OI: Krišto bez medalje u 'videofinišu', Cernogoraz bez finala; uspješni Vekić, Veočić i Martin

30.07.2024 u 16:07
Podjeli na:
imageGiovanni Cernogoraz (foto: HOO/Damir Senčar

Pariz, 30. srpnja 2024. - Četvrtog natjecateljskog dana na Olimpijskim igrama u Parizu hrvatski predstavnici nastupili su u deset sportova (biciklizam, boks, jedrenje, judo, plivanje, tenis, stolni tenis, streljaštvo, vaterpolo i veslanje).

Judašica Katarina Krišto ostala je bez medalje u kategoriji do 63 kg nakon šokantnog poraza od kosovske predstavnice Laure Fazliu "zlatnim bodom". Kaštelanka je najprije deset sekundi slavila broncu nakon svoje dobre akcije i boda, da bi suci pregledom snimke presudili da je imala nedopušteni zahvat ispod pojasa, što joj je bila treća opomena i kraj dvoboja. Krišto je u prvoj borbi svladala predstavnicu Srednjoafričke Republike Nadiju Guimendego, a onda je zlatnim bodom slavila protiv osme džudašice svijeta i jedne od favoritkinja Japanke Mike Takaichi, dok je u četvrtfinalu porazila Korejanku Jisu Kim, također zlatnim bodom.U polufinalu je izgubila od Meksikanke Prisce Awiri Alcaraz, a zatim i od Fazliu.

Najbolja hrvatska tenisačica Donna Vekić igrat će u četvrtfinalu olimpijskog turnira, nakon što je u dvosatnom meču u Roland Garrosu sa 7-6 (7), 6-2 svladala drugu nositeljicu, Amerikanku Coco Gauff. Taj epilog je našu tenisačicu doveo u predvorje osvajanja medalje, pa je rezultirao i njezinim odustajanjem od nastupa u konkurenciji mješovitih parova s Matom Pavićem. Za plasman u polufinale Donna Vekić igra sutra (iza 19.00) s Ukrajinkom Martom Kostjuk koja je u 3. kolu pobijedila Grkinju Sakkari.

Strijelac Giovanni Cernogoraz nije uspio još jednom izboriti olimpijski finale trapa. Na natjecanju u Chateaurouxu kvalifikacije je završio raspucavanjem s još petoricom strijelaca nakon čega je ostao prvi ispod crte za finale, sedmi. Borbu za odličja izborila su šestorica najboljih. Cernogoraz je u ponedjeljak sa 73 pogođene mete bio na 3. mjestu. U utorak je u četvrtoj seriji promašio 16. hitac i onda pogodio završne 34 mete u kvalifikacijama. No, taj jedan promašaj gurno ga je na diobu 5. mjesta. Da mu se nije dogodio, imao bi mjesto u finalu. Pomalo nevjerojatan rasplet za strijelca koji je u pet serija kvalifikacija (tri u ponedjeljak i dvije u utorak), imao samo tri promašaja.

U olimpijskom debiju boksač Gabrijel Veočić izborio je plasman u četvrtfinale kategorije do 80 kg, svladavši Jordanca Huseina Iashaisha jednoglasnom odlukom bodovnih sudaca. U četvrtfinalu će se boriti protiv Dominikanca Cristiana Javiera Pinalesa u petak, 2. kolovoza.

Veslački samac Damir Martin plasirao se u polufinale, nakon što je u svojoj četvrtfinalnoj skupini bio drugi s vremenom 6:53.55, dok je najbrži bio Nizozemac Sinom Van Dorp (6:49.96). Treći je stigao Grk Stefanos Ntouskos (6:56.68). Polufinale je na rasporedu u četvrtak s početkom u 9.54 sati.

Braća Anton i Patrik Lončarić nisu bili uspješni kao Martin te se nisu plasirali u finale dvojca na pariće. Imali su i peh jer je Anton Lončarić dobio temperaturu i tek uz pomoć liječnika uspio nastupiti u polufinalu. Na kraju su bili posljednji u skupini s vremenom 6:49.51 i nastupit će u B finalu koje je na rasporedu 1. kolovoza.

Nastup na svojim petim olimpijskim igrama završio je i stolnotenisač Andreja Gaćina. Od njega je u 2. kolu olimpijskog turnira bolji bio Yun-Ju Lin s Tajvana, osmi igrač svijeta, s 4-0 (11-4,11-9, 11-9, 11-6) nakon 35 minuta igre.

Jedriličarska braća Šime i Mihovil Fantela napredovali su nakon devet plovova u klasi 49er na olimpijskom regatnom polju u blizini Marseillea, sada su 12. u konkurenciji 20 posada, dok je u jedrenju na dasci Palma Čargo na vrlo dobrom desetom mjestu. Zadrani su popravili plasman za dva mjesta i vrlo su blizu ulaska u plov za odličja, u koji će desetorica najboljih. Šime i Mihovil su u sedmom plovu bili izvrsni drugi, a potom u preostale dvije utrke 15. i osmi. Palma Čargo, prva hrvatska windsurferica na Olimpijskim igrama, imala je odličan dan. Splićanka je nakon pet održanih plovova i 57 negativnih bodova 10., što joj jamči ulazak u četvrtfinale. Počela je senzacionalno, s trećim i četvrtim ulaskom u cilj, u utorak je imala i 8., ali i 13. i 15. mjesto.

Plivački rekorder na 100 m slobodno Nikola Miljenić ostao je bez plasmana u polufinale te discipline, nakon što je u kvalifikacijskoj skupini osvojio posljednje, osmo mjesto s rezultatom 49.34 sekundi. Završio je na 33. mjestu u konkurenciji 79 plivača. Najmlađa hrvatska predstavnica na Igrama u Parizu, plivačica Jana Pavalić, nije se uspjela plasirati u polufinale na 100 m slobodno, u kvalifikacijskoj skupini bila je osma s vremenom 55.77, što je 22 stotinke slabije od njenog najboljeg rezultata i hrvatskog rekorda (55.55). Isplivala je ukupno 21. vrijeme kvalifikacija.

U dugo očekivanom olimpijskom debiju naš predstavnik u BMX natjecanju slobodnim načinom Marin Ranteš nije uspio izboriti nastup u finalu, a kvalifikacije je završio na 11. mjestu u konkurenciji 12 natjecatelja. U finale su se plasirala devetorica najboljih, a Ranteša je na putu prema borbi za odličja zaustavio pad u drugoj vožnji.

Hrvatski vaterpolisti poraženi su od Italije 11-14 (4-3, 2-3, 3-6, 2-2) u 2. kolu skupine A. Loren Fatović i Konstantin Harkov su sa po dva pogotka bili najbolji strijelci u hrvatskim redovima. Sljedeći suparnik im je Rumunjska u četvrtak navečer. (hoo/vk)

RASPORED NASTUPA HRVATSKIH SPORTAŠA NA OI - 31. SRPNJA

Petog natjecateljskog dana hrvatski sportaši(ce) nastupit će u šest sportova (judo, jedrenje, rukomet, streljaštvo, tenis i veslanje).

JUDO - Barbara Matić - kategorija do 70 kg, od 10.00 sati

JEDRENJE - Šime i Mihovil Fantela - tri plova 49-era od 14.50 sati; Palma Čargo - pet plovova u windsurfingu od 16.48 sati

RUKOMET - 3. kolo skupine A: Hrvatska - Njemačka, 11.00 sati

STRELJAŠTVO - Petar Gorša i Miran Maričić - MK puška trostav 50 m, 9.00 sati

TENIS - Donna Vekić vs. Marta Kostjuk - četvrtfinale pojedinačnog turnira - 19.00

VESLANJE - Martin i Valent Sinković - polufinale dvojca bez kormilara, 10.34 sati