Prof. Tomislav Globan: Hrvatska je u Top 10 država svijeta po raznovrsnosti sportskog uspjeha

20.02.2024 u 13:02
Podjeli na:
imageFoto: HOO / D. Senčar

Zagreb, 20. veljače 2024. - Izvanredni profesor s Ekonomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, dr. sc. Tomislav Globan, još jednom je stigao do sjajnih rezultata u istraživanju sportske uspješnosti pa tako i fenomenologije hrvatskog sporta. Prenosimo njegovu objavu u cijelosti:

"U koautorstvu s Johanom Rewilakom s američkog Sveučilišta Južna Karolina (University of South Carolina) objavio sam znanstveni rad u kojem smo razvili novi indeks za mjerenje uspješnosti zemalja na Ljetnim Olimpijskim igrama. Taj indeks korigira uvriježene per capita ljestvice uspješnosti za pristranost koja proizlazi iz specijalizacije pojedinih nacija u vrlo malom broju sportova. 

Primjerice, Kenija, Jamajka i Etiopija su jedne od najuspješnijih sportskih nacija svijeta gledano po apsolutnom broju olimpijskih medalja, a još i bolje gledamo li medalje per capita. Međutim, toliko su usko specijalizirane da su *sve* svoje medalje osvojile u jednom jedinom sportu – atletici. I sve to u jednom uskom skupu atletskih disciplina. Etiopija i Kenija u srednje - i dugoprugaškim utrkama, a Jamajka u sprinterskim disciplinama.

Naš indeks uzima u obzir raznovrsnost sportskog uspjeha - u koliko sportova i disciplina su zemlje zapravo uspješne? Kada se uzme broj sportova u kojima su pojedine zemlje osvojile medalje na ljetnim OI i to se korigira za broj stanovnika, Hrvatska i Slovenija su u Top 10 nacija svijeta po raznovrsnosti sportskog talenta.

Hrvatska ima 41 medalju u čak 13 različitih sportova na ljetnim Igrama od 1992. do 2021. godine. To znači da na svakih milijun stanovnika Hrvatska osvaja olimpijsku medalju u tri različita sporta, što nas stavlja u sâm svjetski vrh po raznovrsnosti sportskoga talenta. Najuspješnije nacije po ovom kriteriju su vrlo jasno klasterirane na sjeveru Europe – na Baltiku i Skandinaviji, zatim jugoistočnoj Europi (Hrvatska i Slovenija), a uz njih Top 10 zaokružuje Novi Zeland.


Analizu sam detaljnije opisao u tekstu objavljenom na Ekonomski Labu uoči otvaranja OI u Tokiju 2021. (link u komentaru), a od jučer nam je znanstveni rad objavljen u međunarodnom časopisu Managing Sport and Leisure i dostupan je na: https://lnkd.in/dF4_TFHx ". (LinkedIn/TG/hoo/vk)