Hrvatska muška vaterpolska U19 reprezentacija postala europski prvak na EP-u u Bugarskoj

08.09.2024 u 10:09
Podjeli na:
imageIlustracija: HVS

Burgas, 7. rujna 2024. - Hrvatska muška vaterpolska reprezentacija do 19 godina osvojila je naslov europskog prvaka, nakon što je u finalu u bugarskom Burgasu pobijedila Crnu Goru boljim izvođenjem peteraca s ukupnih 10-8 (po završetku četvrte četvrtine bilo je 7-7).

Početak finala prošao je u dominaciji Hrvatske koja je sredinom druge četvrtine povela s 3-0. Odlična obrana, mnoštvo blokova, a i kapetan Mauro Ivan Čubranić na vratima zaustavljali su sve pokušaje Crne Gore - sve do posljednje sekunde druge četvrtine. U trećoj se četvrtini crnogorska momčad počela vraćati te je izjednačila na 4-4. U posljednjoj dionici Hrvatska je povela sa 6-4 pet minuta prije kraja, ali Crna Gora je s tri uzastopna gola uspjela preokrenuti i prvi put povesti sa 7-6, manje od dvije minute prije isteka vremena. Točno 39 sekundi prije kraja Burđelez je okrunio igrača više pogotkom za poravnanje 7-7. Do kraja se rezultat više nije mijenjao pa su pobjednika odlučili peterci, kada je Čubranić obranio udarce Vučkovića i Stupara za veliko slavlje "malih Barakuda".

Nakon dva srebrna odličja - 1994. i 2004. godine, Hrvatska je prvi put u povijesti kontinentalnih nadmetanja ovog uzrasta osvojila zlatnu medalju i naslov najbolje momčadi u Europi.

- Odigrali smo vrlo dobar, na trenutke i odličan turnir. Finale je bila teška, čvrsta utakmica, s malo više ‘šaha’, bilo je i pogrešaka. Međutim, momci su se borili do zadnjeg trenutka, vjerovali u pobjedu i na kraju su nagrađeni za sve ono što smo strpljivo i marljivo pripremali i gradili - izjavio je izbornik hrvatske U19 reprezentacije Zoran Bajić.

Hrvatski olimpijski odbor čestita vaterpolskoj U19 reprezentaciji, izborniku Zoranu Bajiću i njegovu stručnom stožeru te cjelokupnom Hrvatskom vaterpolskom savezu na naslovu kontinentalnog prvaka!