HOO-ova edukacija "Dani sigurnog sporta - mjesto gdje razgovor počinje", 14. i 15. svibnja, usmjerena je protiv nasilja u sportu

29.04.2025 u 07:04
Podjeli na:
imageIlustracija: HOO

Zagreb, 29. travnja 2025. - Sport bi trebao biti mjesto gdje se svatko osjeća sigurno, poštovano i dostojanstveno, bez obzira na spol, podrijetlo, vjeru, sposobnosti ili bilo koju drugu osobinu, ali nije uvijek tako - nasilje, uznemiravanje i zlostavljanje postoje čak i u sportu. 

Kako bi pomogao sportskim organizacijama u primjeni mjera zaštite, Hrvatski olimpijski odbor (HOO) će kroz projekt Za siguran sport 14. i 15. svibnja provoditi edukaciju Dani sigurnog sporta - mjesto gdje razgovor počinje. Poseban fokus bit će na sportašima uključenima u HOO-ove programe kojima će biti osigurani materijali za prepoznavanje rizika i za načine prijave neprimjerenog ponašanja.

Predavanja u prostorijama HOO-a u Zagrebu bit će prilagođena različitim ulogama u sportu - od sportaša (14. svibnja) do trenera (15. svibnja), kako bi svi imali znanja i alate potrebne za stvaranje sigurnog sportskog okruženja.


Ovom pozitivnom kampanjom cilj je osvijestiti i educirati sve dionike o zaštiti djece i sportaša u sportskom okruženju, ali i zaštite trenera od pritisaka društva, roditelja i klupskih uprava.

HOO-ovu projektu i edukaciji vrijedan doprinos će dati aktualni i bivši vrhunski sportaši: Martin i Valent Sinković, Marin Čilić, Barbara Matić, Miran Maričić, Domagoj Duvnjak, Ivan Martinović, Filip Glavaš, Matea Parlov Koštro, Iva Rožić, Jana Koščak, Snježana Pejčić, Vlado Šola, Andrea Ivančević Petrač…  

Trenerska podrška stiže od Igora Čordaša (atletika), Mije Šimunić (vaterpolo), Vladimira Mađarevića (gimnastika)…, kao i od brojnih uglednika, poput pravobraniteljice za djecu Helence Pirnat Dragičević, predsjednice HOO-ove Komisije za ravnopravnost spolova u sportu Morane Paliković Gruden, profesora Igora Jukića, psihologinja Zrinke Greblo Jurakić i Elle Selak Bagarić… 


Poruka iz naslova edukacije “Mjesto gdje razgovor počinje” podsjetnik je da prvi korak prema promjeni nije zakon, pravilnik ili protokol. Naprotiv, prvi korak je razgovor - iskren, siguran i dobro vođen, razgovor u kojem svi imaju pravo da ih se čuje.

Upravo to sugerira i logotip projekta, prikazujući simbol zaključanog prostora koji se otvara ključem - jer sigurnost počinje tamo gdje postoji prostor za povjerenje, za pitanje, za podršku...