Dokumentarni film Dejana Aćimovića "Dogodio se Ratko Rudić..." osvojio prestižnu nagradu 'Olympians Choice Award'

12.08.2024 u 11:08
Podjeli na:
imagePredsjednik HOO-a Zlatko Mateša, Ratko Rudić i režiser Dejan Aćimović na premijeri filma u Zagrebu (foto: HOO)

Pariz, 11. kolovoza 2024. - Dokumentarni film Dejana Aćimovića "Dogodio se Ratko Rudić - istinita životna priča", o vaterpolskoj legendi s trofejnom međunarodnom trenerskom karijerom, osvojio je glavnu nagradu na filmskom festivalu u Parizu, a koji je trajao tijekom Olimpijskih igara.

Aćimovićev film, nastao u koprodukciji s Hrvatskom radiotelevizijom. osvojio je Olympians Choice Award, odnosnu prestižnu nagradu prvog OLY House Film Festivala. Film je sufinancirao i Hrvatski olimpijski odbor, ponajviše zaslugom predsjednika Zlatka Mateše koji je svesrdno podupirao projekt od same ideje i višegodišnjeg procesa skupljanja građe do njegove svjetske premijere u Zagrebu.

Na pariškom "olimpijskom" festivalu konkurencija je bila iznimno jaka. Ukupno je 25 filmova iz cijelog svijeta bilo u konkurenciji festivala koji je u sklopu Olimpijskih igara u Parizu organizirala Međunarodna organizacija olimpijaca.

U filmu o Ratku Rudiću kroz 115 minuta govori se o putu najtrofejnijeg vaterpolskog stručnjaka na svijetu - od njegovih igračkih početaka u Zadru do fantastičnih trenerskih rezultata.

Trener čija je karijera trajala 39 godina osvojio je čak 39 medalja, od čega 16 zlatnih, što ga čini najboljim hrvatskim trenerom svih vremena u svim sportovima. Također, Rudić je i drugi najuspješniji izbornik u povijesti svih sportova nakon brazilskog odbojkaškog stručnjaka Bernarda Roche de Rezendea (52 medalje).

Medalje je osvajao vodeći pet različitih nacionalnih reprezentacija - Jugoslaviju, Italiju, SAD, Hrvatsku i Brazil. Jedini je vaterpolski trener koji je osvojio četiri olimpijska zlata i jedini koji je četiri puta zaredom osvojio medalju na olimpijskim igrama, od čega tri puta zaredom zlata.

S bivšom državom osvojio je dva olimpijska i jedno svjetsko zlato, s Italijom je bio olimpijski pobjednik, europski i svjetski prvak. Taj pothvat ponovio je i s hrvatskom reprezentacijom. Reprezentaciju SAD-a odveo je do zlata na Panameričkim igrama, a Brazilce do srebra na istom natjecanju.

Ratko Rudić danas je član Upravnog odbora i predsjednik Stručnog savjeta Hrvatskog vaterpolskog saveza. (hoo/db)