Korčula, 12. prosinca 2024. - U Korčuli je održana edukacijska radionica projekta Glas žena u sportu, kojem je cilj poboljšanje prezentacije sporta i sportašica u objavama na društvenim mrežama, kvalitetnije komuniciranja s predstavnicima medija te priprema sadržaja koje sportašice žele podijeliti s javnošću i medijima.
Nakon Rijeke, Zagreba, Osijeka, Splita, Pule, Šibenika, Dubrovnika, Zadra i Karlovca, Korčula je ugostila deseto izdanje radionice koju organizira Hrvatski olimpijski odbor, a prisustvovalo joj je 30-ak sportašica, trenerica, sportskih djelatnica i nastavnica s otoka Korčule, nekoliko mladih sportaša te bivši plivački olimpijaca, a danas trener u Korčulanskom plivačkom klubu Mario Todorović.
Radionica se sastojala od predavanja o prednostima i zamkama interneta i društvenih mreža, važnosti medijske pismenosti, kao i o rodnim stereotipima i seksizmima u medijskom praćenju ženskog sporta te od praktičnih vježbi pred televizijskim kamerama - simulacije press konferencija i izjava u mix zoni - te analize snimljenog materijala.
Predavači i demonstratori bili su predsjednica Komisije za ravnopravnost spolova HOO-a Morana Paliković Gruden, direktorica Ureda za odnose s javnošću i međunarodnu suradnju HOO-a Mia Baćić, akademik Ratko Cvetnić, sportski novinari Jura Ozmec i Marin Šarec te snimatelj Damir Donadić.
- Problem sportašica koje tek ulaze u vrhunski sport, ali i onih koje su već ostvarile vrhunske rezultate je njihova prezentacija, u prvom redu u elektroničkim medijima jer ono što se snimi to se i objavljuje, bez mogućnosti dorade. Drugi problem su društvene mreže na kojima naše sportašice vrlo često objavljuju, ali često ne i sadržaj koji je vezan za sport, čak iako su postigle značajne rezultate na Olimpijskim igrama ili svjetskim prvenstvima. To se nekako izgubi, pa sve drugo, poput njihovog izgleda ili komentara aktualnih događaja, postane važnije, rekla je Morana Paliković Gruden najavljujući radionicu.
Radionici su nazočile i gradonačelnica Korčule Nika Silić Maroević te načelnica Lumbarde Marija Klisura Baglija.
- Nisam sigurna da sam se do sada susrela sa sličnim projektom, čija je važnost nedvojbena. Riječ je tu o puno širem kontekstu predrasuda društva prema ženama, ne samo u sportu. Ovakve aktivnosti potiču ljude na razmišljanje o tome da smo mi žene u današnje vrijeme, koliko god se prezentiramo kao ravnopravne, još uvijek daleko od toga. Mi na Korčuli se u duhu ravnopravnosti i dalje borimo u političkoj areni i svaki napor da se žene i kroz sport osnaže ćemo svakako podržati, kaže Marija Klisura Baglija.
Partneri Hrvatskog olimpijskog odbora u ovom projektu, o kojem će sljedeće godine biti organizirana i međunarodna konferencija, su Agencija za elektroničke medije, Hrvatski paraolimpijski odbor, Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova i Ured za ravnopravnost spolova Vlade RH.