Naš posljednji pariški tekwondoaški adut, Ivan Šapina, zauzeo 5. mjesto

10.08.2024 u 19:08
Podjeli na:
imageFoto: HOO/Damir Senčar

Pariz, 10. kolovoza 2024. - Naš posljednji taekwondoaški predstavnik na Olimpijskim igrama u Parizu, Ivan Šapina, zauzeo je 5. mjesto u kategoriji do 80 kg. Bio je u jednom trenutku udaljen od finala samo 7 sekundi, da bi, nažalost, spletom okolnosti na koncu ostao bez medalje.

Šapina je odlično počeo, uvjerljivo pobijedivši Alasana Anna iz Gambije, države koja je prvi put nastupila na Igrama u ovom sportu, 2-0 (7-1, 10-1). U četvrtfinalu je Ivan svladao i Norvežanina Richarda Andre Ordemanna u vrlo neizvjesnom srazu, u tri runde 2-1 (3-5, 13-7, 5-3).

Polufinalni je dvoboj, na određeni način odredio Šapininu sudbinu u Parizu. Iranac Arian Salimi je velikim preokretom pobijedio hrvatskog reprezentativca 2-1 (5-12, 9-8, 10-5). Nakon dobivene prve runde, Ivan Šapina je vodio 7-6 samo 7 sekundi do kraja. Sedam sekundi do pobjede koja bi ga odvela u finale, Iranac Salimi je udarcem zaradio dva boda, pa još jedan VAR provjerom, preokrenuo do svoje pobjede. U trećoj je rundi Iranac ponovo bio bolji, te ušao u finale, a našeg Ivana poslao u nadmetanje za broncu.

Tu je pak Kubanac Rafael Alba bio uvjerljiv 2-0 (6-1, 9-0).

- Veliki je to šok jer tu su svi došli po medalju, a ne sudjelovati. Cilj je bila medalja, ali ispalo je kako je ispalo. Kad sve ovo prođe, razmislit ću što je bilo loše, krivo. Još je vruća glava. Ne razmišljam o onim zadnjim sekundama, već razmišljam samo o Los Angelesu za 4 godine - izjavio je nakon završne borbe Ivan Šapina.

Prije Ivana Šapine u Parizu je nastupilo još dvoje hrvatskih predstavnika u taekwondou - Lena Stojković osvojila je brončanu medalju u kategoriji do 49 kg, a Marko Golubić je zaustavljen u četvrtfinalu kategorije do 68 kg. Sve u svemu, hrvatski taekwondo je nastavio nizati trofeje... (hoo/db)