Knjiga je zapravo velika biografija Vjekoslava Šafranića, legende hrvatskog sporta, pionira karatea i prve zvijezda mješovitih borilačkih vještina na ovim prostorima, višestruko nagrađivanog sportaša, trenera i sportskog dužnosnika koji trenutno obnaša dužnost predsjednika Sportskog saveza Grada Zagreba. Knjiga je rezultat spoja svih tih dostignuća, od djetinjstva u Hrašću kod Buzina preko vrhunskih sportskih rezultata, daljnje poslovne karijere, pa sve do danas kada u ovom trenutku obnaša dužnost predsjednika SSGZ-a.
Šafranić je rođen u Zagrebu 1949. godine te je svoje osnovnoškolsko i srednjoškolsko obrazovanje završio u Zagrebu. Upisao je Fakultet za fizičku kulturu Sveučilišta u Zagrebu gdje mu nedostaju dva ispita do diplome, bio je istaknuti student koji je pokazivao darovitost u svim sportovima i angažman u svim projektima i akcijama fakulteta.
Aktivnim, klupskim karateom počinje se baviti sa 16 godina u Karate klubu Zagreb, a kasnije postaje član Karate kluba Lika i Karate kluba Vrapče, gdje ostvaruje zavidne vrhunske rezultate na nacionalnoj i međunarodnoj razini. U kasnijem razdoblju života počinje se profesionalno baviti full contactom i kickboxingom za što se može slobodno reći kako je bio jedan od pionira, prva osoba koja se počela baviti tim sportovima u Hrvatskoj. Više puta proglašavan je najboljim borcem na mnogim turnirima u karateu.Nastupao je za karate reprezentaciju bivše Jugoslavije i Hrvatske diljem svijeta te opravdavao svoju kvalitetu ostvarivši rezultate koji su ostavili traga u povijesti karatea, kickboxinga i full contacta.
O njegovoj sportskoj dugovječnosti svjedoči i podatak da je u karijeri imao preko 1100 borbi, a bio je svjetski prvaka u dva borilačka sporta - karateu i kickboxingu. Ponio je naslov svjetskog prvaka u karateu iz Nice 1976., a potom i titulu svjetskog prvaka u kickboxingu iz Hong Konga 1982. godine.
Iako u poznoj dobi Šafranić je i dalje fizički aktivan.
- Nakon 54 godine u karateu ne mogu zamisliti dan bez treninga jer osjećam kako mi pomaže za fizičko, ali i za psihičko zdravlje pa ostatak dana provedem smiren i staložen - kazao je Šafranić.
O Šafraniću su govorili državni tajnik Tomislav Družak, bivši ministar Ivan Jarnjak, Andro Knego, njegov trener Berislav Jandrić, Zdenko Protuđer, predsjednik Hrvatskog karate saveza Davor Cipek i predsjednik Hrvatskog kickboxing saveza Tomislav Bilandžić.
Knjigu o Šafraniću je zapravo započela Marija Magdić, majka autora knjige i poznatog novinara Hrvatskog radija Lovorka Magdića, koji ju je dovršio zajedno s Josipom Marasom, bivšim porečkim gradonačelnikom, koji je objavio i knjigu o teniskom ATP turniru "Priča iz Umaga". (H/hoo)