Oran, 2. srpnja 2022. - Sedmog natjecateljskog dana na Mediteranskim igrama u Oranu hrvatska muška odbojkaška reprezentacija osigurala je srebrnu medalju polufinalnom pobjedom nad Italijom 3-1 (26-24, 25-22, 21-25, 26-24), a borba za zlato na rasporedu je u ponedjeljak u 20 sati.

U napetom, izjednačenom, na trenutke i dramatičnom ogledu, Hrvatska je na krilima Petra Đirlića (33 poena) držala pobjednički ritam u tri od četiri seta. Momčad je odlično odgovorila izazovu, spasivši u 4. setu odlazak utakmice u rulet-završnicu. Sjajnog Đirlića je sa 16 poena slijedio kapetan Marko Sedlaček. Suparnik u finalu bit će Španjolska, bolja u polufinalu s Francuskom, 3-0 (25-21, 25-22, 25-22).

Naša ženska odbojkaška reprezentacija zauzela je sedmo mjesto na Mediteranskim igrama u Oranu, a u posljednjem nastupu svladala je Tunis sa 3-0 (25-19, 25-12, 25-20). Najučinkovitija u hrvatskom sastavu bila je Laura Miloš s 11 poena, a po 10 su pridodale Mika Grbavica i Božana Butigan.

Unatoč porazu od Španjolske 23-31 (12-18) u 3. kolu skupine A, hrvatske rukometašice osigurale su prolazak u polufinale na temelju pobjeda nad  Alžirkama i Tunižankama. Osam pogodaka za Hrvatsku  postigla je Stela Posavec, šest Katarina Pavlović. U ponedjeljak će se za finale boriti Hrvatska i Srbija te Španjolska i Portugal.

Hrvatska košarkaška reprezentacija u inačici 3x3 nije uspjela proći u polufinale Mediteranskih igara. U četvrtzavršnici bolja je od Hrvatske (17-14) bila je Srbija. U našoj reprezentaciji najbolji strijelac bio je Ivan Vrgoč sa šest poena, pet je dodao Ivan Nakić-Vojnović, a tri Luka Radoš.

Hrvatski strijelci Miran Maričić i Valentina Gustin nisu uspjeli osvojiti medalju u disciplini mješovitih parova zračna puška 10 metara, oni su u dvoboju za broncu izgubili od Slovenaca Luke Lukiča i Žive Dvoršak sa 12-16. Maričić i Gustin su u kvalifikacijama ostvarili treći rezultat sa 626.9 pofodaka, 2.0 više od Lukiča i Dvoršak, ali u borbi za odličje uspješniji su bili Slovenci. Zlato su osvojili Francuzi Jade Anny Bordet i Alexis Romain Raynaud koji su u finalu sa 16-6 bili bolji od Srba Teodore Vukojević i Milenka Sebića. U konkurenciji je bio još jedan hrvatski par - Borna Petanjek i Estera Herceg su sa 621.9 pogodaka zauzeli u kvalifikacijama 11. mjesto.

Dvoje hrvatskih plivača nastupalo je u finalnim utrkama svojih disciplina. Mario Šurković je u finalu 100 m slobodno zauzeo posljednje osmo mjesto, dok je za jednu poziciju bolja bila Ana Blažević u finalnoj utrci 100 metara prsno. U kvalifikacijama je Šurković ostvario četvrto vrijeme, 49.82 sekundi. U finalu je bio nešto slabiji te mu je vrijeme 50.61 donijelo osmo mjesto. Pobijedio je Talijan Filippo Megli (49.00), drugi je bio Portugalac Diogo de Matos Ribeiro (49.02), a treći još jedan Talijan Alessandro Bori (49.12).

Ana Blažević je u kvalifikacijama na 100 m prsno otplivala 1:09.79¸i kao trećeplasirana ušla u finale, u kojem je je bila i nešto brža (1:09.60), ali to je bilo dovoljno za sedmo mjesto. Talijanka Lisa Angiolini se okitila zlatom (1:07.59), druga je bila još jedna Talijanka Anita Bottazzo (1:08.14), a treća turska predstavnica Viktoria Gunes (1:08.44).

U nastavku atletskih natjecanja nastupili su naši predstavnici na 100 i 110 metara s preponama, ali nisu uspjeli izboriti finale. Hrvoje Čukman je na 110 metara s preponama, kao i Ivana Lončarek na 100 metara s preponama, zauzeli su peta mjesta u svojim polufinalnim skupinama, a ostvarena vremena nisu bila dovoljna za ulazak u finale. Čukman je ostvario vrijeme 14.05, a Lončarek 13.69 sekundi.

Hrvatski strijelac Anton Glasnović na diobi je prvog mjesta u kvalifikacijama trapa, on je u prve dvije serije pucane u subotu pogodio 49 od mogućih 50 meta. Isti je rezultat ostvario i Turčin Oguzhan Tuzun. Drugi naši predstavnik, olimpijski pobjednik iz Rio de Janeira u ovoj disciplini Josip Glasnović na diobi je 12. mjesta sa 46 pogodaka. Nedjelja donosi rasplet natjecanja u trapu i podjelu odličja.