Manchester, 20. svibnja 2022. - Nakon samo dva natjecateljska dana, hrvatska taekwondoaška reprezentacija stigla je do četvrte i pete medalje na seniorskom Europskom prvenstvu u Manchesteru (tri bronce osvojili su prvoga dana sestre Duvančić i Josip Teskera). Član splitskog Marjana Ivan Šapina novi je europski prvak u kategoriji do 87 kilograma, dok se Nika Klepac vraća u Zagreb s osvojenom srebrnom medaljom.

Tokijski olimpijac Šapina, Zagrepčanin koji nastupa za splitski Marjan, nastavio je niz osvajanja medalja na najvećim natjecanjima te je bronci sa Svjetskog prvenstva 2019. i Europskog prvenstva 2021. dodao i treću medalju uzastopno - prvo seniorsko zlato s velikih natjecanja. U sve tri borbe na putu do finala slavio je s više od 20 bodova razlike.

U osmini finala je deklasirao Cipranina Andreasa Theocharousa 26-0, u četvrtfinalu je bio bolji od Ukrajinca Vladislava Bondara 24-4, dok je u polufinalu s još jednom 24-4 pobijedio Slovenca Patrika Divkoviča. Finale je donijelo dramu kakvu nam je Šapina već nekoliko puta priredio posljednjih godina. Nakon 11-11, dvoboj sa Španjolcem Raulom Martinezom Garcijom otišao je u ekstra rundu na zlatni bod, a niti nakon  minute dodatne borbe nije bilo bodova te je pobjednika odlučio veći broj pokušaja Šapine u ekstra rundi. Dodajmo i da je Šapina već osmi seniorski prvak Europe za splitski Marjan nakon Ane i Lucije Zaninović, Tonija Kanaeta, Lovre Brečića, Matee Jelić, Brune Vuletić i Lene Stojković, što dovoljno govori o sustavnom radu u Splitu i opravdanosti epiteta TK Marjan - "klub šampiona".

Srebrnu medalju osvojila je Nika Klepac, članica Medvedgrada iz Zagreba. Ona je u kategoriji do 73 kilograma slavila protiv izvrsne Nizozemke Reshmie Oogink na zlatni bod 4-0, a potom u borbi za medalju pobijedila Njemicu Alemu Hadžić s 4-2. U polufinalu je odličnom borbom pobijedila Francuskinju Paule Marie Ble s 15-8 te se plasirala u finale EP-a, gdje ju je čekala još jedna Francuskinja, ovaj put ipak  prejaka za nju. Laurin je sa 16-0 odnijela zlato u Francusku.

Blizu odličja bila je i Nika Petanjek. Krenula je pobjedom 9-6 nad Španjolkom Taniom Castineirom u osmini finalu. Odlično je otvorila i četvrtfinalni nastup, povela je s 4-0 i prednost držala do zadnjih nekoliko  sekundi, kada je iskusna Poljakinja Aleksandra Kowalczuk okrenula borbu i s 5-6 prošla u polufinale EP-a.

Zlatom na President cupu u Albaniji Ivan Šapina je osigurao Hrvatskoj ekstra mjesta u kategoriji do 87 kilograma kojeg je upotpunio klupski mu kolega Josip Bilić Pavlinović. Splićanin je u prvom kolu slavio protiv Rumunja Snacova 23-5 da bi u sljedećem kolu izgubio od trećeg nositelja, Nijemca Bachmanna prekidom 9-29. U kategoriji do 58 kilograma nastupio je Fran Šerer iz Zagrebačkog Iona, ali ga je u osmini finala zaustavio Španjolac Adrian Vicente Yunta prekidom 34-14.

Subota vjerojatno donosi nova odličja za Hrvatsku jer nastupaju naše velike uzdanice - Lena Stojković (do 46 kg), Matea Jelić (do 67 kg), Leon Glasnović (do 68 kg) i Toni Kanaet (do 80 kg).

Hrvatski olimpijski odbor (HOO) čestita Ivanu Šapinu na naslovu europskog prvaka i Niki Klepac na osvojenom srebrnom odličju na EP-u u taekwondou u Manchesteru!